pátek 28. března 2025

Jak to dělám s bitcoinem

S bitcoinem si už hraji od roku 2014. Nakoupil i vytěžil (tehdy ještě na CPU a GPU) jsem jej proto, abych si tuto novou technologii vyzkoušel. Jenže času je omezené množství a tak se ze mě stal holder (držím bitcoiny místo toho abych s nimi obchodoval). A lidé se mě pořád ptají, jak to mají udělat, aby si mohli bitcoin koupit. Níže je tedy popis, jak to dělám já. To neznamená, že to musíte dělat stejně, ale moje důvody se pokusím vysvětlit.

Kde nakupovat?

Napřed si musíte najít vhodnou směnárnu, kde bitcoin nakoupíte. Vyzkoušel jsem několik směnáren, zde řazeny od nejhorší možnosti (subjektivní hodnocení):

  • bitcoinmaty mívají nejhorší kurzy, vyhněte se jim, jsou lepší a pohodlnější metody
  • uphold je zahraniční burza s relativně vysokými poplatky, protože musíte připočíst převod na dolary při nákupu i prodeji.
  • bisq je P2P (obchodujete mezi lidmi), pravidla pro obchodování by měly zamezit podvodům (jsou nevýhodné), ale musíte složit nějakou kauci. Nicméně lze dosáhnout asi nejmenších poplatků. Obsáhlý návod v češtině s popisem burzy.
  • bitplus s geco za hostovost má velmi nevýhodný kurz, ale lze za určitých podmínek provést zcela anonymní transakci aniž zanecháte stopy (a potencionálně se vyhnout placení daně z příjmu). Ale má to řadu omezení, například výše transakce.
  • bitplus s registrací je česká směnárna, kde za rozumný kurz můžete směnit, není špatná, ale mě nepřirostla k srdci, možná to dělá ten černozlatý design.
  • anycoin směnárna kde směníte téměř jakoukoliv měnu. Ale udržovat takové množství systémů může vést k nepřehlednosti a také nižší bezpečnosti - musíte se starat o každý typ mince, aktualizovat, hlídat, ... Mají hezkou aplikaci do mobilu, takže kdo jede jen na něm, tak jasná volba.
  • coinmate za mě asi nejlepší česká směnárna pro normální lidi. Je jednoduchá, reakce podpory rychlá, jenom nemá aplikaci do mobilu, ale připravuje ji.
Všechny směnárny působící na evropském trhu by měly dodržovat všechna nařízení, tedy včetně nechvalně známéko KYC (znalost svého klienta), AML (opatření proti praní špinavých peněz) a nově také MiCA (Regulace kryptoaktiv v Evropském prostoru). Takže při registraci se musíte prokázat, že jste to opravdu vy (české směnárny používají bankovní identitu) nebo budete potřebovat dva platné průkazy (občanku povinně a dál si vybrat mezi řidičským průkazem nebo pasem). Tím si zřídíte účet, ale bude výrazně omezený limity, pro jejich navýšení budete muset vyplnit dotazník a pravděpodobně jej doložit nějakým dokumentem (výpisem z účtu, daňovým přiznáním). Pokud je limit nedostatečný, pak je vhodné zvolit registraci ve více směnárnách a celkovou sumu rozdělit. Limity jsou pouze na vklad a výběr, většinou na jednodenní a měsíční bázi. Směny uvnitř směnárny nejsou limitované.

Já používám poslední dva jmenované - anycoin a coinmate. Tyto odkazy jsou s affiliate programem, když jej splníte dostanete vy i já nějaké drobné (v řádu stokorun) do účtu směnárny.

Co s bitcoinem?

Pokud chcete bitcoin opravdu vlastnit, tak jej nenechávejte ve směnárně. Ve světě kryptoměn platí pravidlo, že když bitcoin nedržím na vlastní peněžence, tak není můj. Již mnoho lidí přišlo o bitcoiny tím, že směnárny byly vykradeny (buď zevnitř nebo zvenku). Ale poplatky za výběr jsou vyšší (desítky korun až stokoruny), proto se vyplatí převod udělat až při nějakém větším objemu prostředků. Například pokud spoříte (převádíte) 1000,- Kč měsíčně, pak takový převod udělat jednou ročně.

Pěněženka je vlastně privátní klíč, kterým podepisujete transakce v blockchainu. Ten kdo tento klíč vlastní má plné právo s daným bitcoinem nakládat. Proto je důležité jej střežit a hlavně neztratit. Pokud nevíte, co je to privátní klíč, tak si představte, že je to klíč k trezoru. Peněženkou se pak představuje program, který umí pracovat s bitcoinem a tímto klíčem. Používám jednoduchou (počeštěnou) peněženku Electrum, která vás krásně provede vytvořením nového klíče a hlavně vás donutí si opsat někam tzv. seed (semínko). 

Seed je nejčastěji dvanáct anglických slov, u kterých záleží na pořadí. Pokud je znáte, můžete obnovit privátní klíč, aniž byste znali k němu heslo. Tento seed si dobře uchovejte a uschovejte. Je vhodné použít neelektronickou verzi (papír + obálka a někam zastrčit, ideálně mimo budovu ve které máte peněženku s klíčem z důvodu požáru). Seed můžete uchovat i po částech, ale nenechávejte jej ležet v cloudu, mailu nebo jakkoliv elektronicky sdílet. Znovu opakuji: kdo se dostane k seedu, už nic víc nepotřebuje, žádné heslo, žádný PIN, vaše bitcoiny jsou rázem také jeho, proto se seedem nakládejte opravdu obezřetně a považujte jej za zálohu přístupu k vašemu jmění.

Privátní klíč (vygenerovaný ze seedu) je v peněžence chráněn heslem. Pokud jej zapomenete, máte seed a můžete privátní klíč obnovit.

V peněžence si pak vytvoříte adresu pro příjem bitcoinu, tu zadáte ve směnárně pro výběr a tak do hodiny máte bitcoiny u sebe. Když je budete chtít prodat, ve směnárně si necháte vygenerovat adresu pro odeslání a zadáte ji do peněženky pro provedení odchozí platby, cca do hodiny to máte ve směnárně a můžete proměnit na koruny, ty si pak pošlete na účet. Směnárny většinou používají ochranu proti vykradení účtu, že peníze pošlou pouze na takový bankovní účet z kterého již někdy přišly do směnárny. Pokud máte více bankovních účtů, může být do budoucna výhodné si je takto zaregistrovat.

Spoření

Posílám každý měsíc 1.000,- Kč přes trvalý příkaz a nechávám je automaticky převést na bitcoin. Okolo vánoc (když je trochu víc času) si bitcoiny stáhnu do vlastní peněženky. Nestojí to moc práce, obnovím si znalosti a potěším se stavem. 

Daně

Podle posledního zákona (účinnost od 15.2.2025) se bitcoin postavil konečně na úroveň akcií. Platí pro něj tedy
dvě pravidla, kdy nemusíte zisk danit:
  • budete bitcoin držet minimálně 3 roky (můžete jej převádět mezi peněženkami, ale nesmíte jej směnit za jinou kryptoměnu), maximálně ale takto můžete nedanit 40 milionů,
  • příjem do 100tis Kč za rok se nedaní.
Účetnictví

Pokud to porušíte, musíte zisk zdanit. K tomu používám webovou aplikaci whalebooks.com (opět v češtině), kam si ze směnárny můžete naimportovat historii a ono vám to spočítá, jaký byste měli do daňového příznání (příloha č. 2) napsat zisk. Aplikace vám odečte od zisku kurzovou ztrátu (marže směnárny), poplatky a jiné záludnosti. Nemusíte se tak o nic starat, jenom to vyklikat.

Kurzy ve směnárnách

Některé směnárny (v mém seznamu je to třeba coinmate) umožňují pokročilé obchodování, kdy si kurz můžete sami stanovit na burze. Obchodování na burze je to malinko levnější a lze ještě ušetřit na tzv. maker pozici. Maker je ten, kdo nabídne na burze nějaký nový směnný kurz. Vytváří tak trh a za to je odměněn nižším poplatkem. Kdežto taker je ten, kdo nabídnutý kurz přijme, mívá trochu vyšší poplatek než maker. Oba poplatky jsou ale daleko nižší než kurz, který nabízí směnárna kliknutím na tlačítko rychlý prodej nebo nákup. Vše záleží na politice směnárny a jejich poplatcích. Doporučuji prostudovat dřív, než tam pošlete peníze.

Jak bezpečně uchovat seed?

Seed byste měli dokázat obnovit, pokud o všechno přijdete nějakou katastrofou (typicky požár vašeho obydlí) a nezbyde vám nic (spodní prádlo si můžete ponechat :-). Pokud bude uložen na druhé straně města ve vaší kanceláři, pak jste v pohodě.

Co když se vám něco stane? Nemusíte rovnou zemřít, ale ztráta paměti se může přihodit taky. Pokud leží prostředky ve směnárně, může se k nim notář vyřizující pozůstalost dostat, ale musí mu o tom někdo říct. Jestli to nikdo z příbuzných neví, zůstanou tam ležet navždy. Ale doporučuji si prostředky ukládat do peněženky, takže ve směnárně máte jen několik drobných. Své okolí tedy informujte, že máte bitcoiny a můžete jim dát i návod, kde najdou případně seed.

Ačkoliv jsem říkal, že by seed neměl putovat elektronicky, jedna varianta, jak jej bezpečně uložit se nabízí. A překvapivě u konkurence - banka ma povinnost ukládát informace o transakcích. Pošlete platbu (třeba 111,11 Kč ... tahle částka se bude dobře hledat v historii) Putinovi s tím, že do poznámky pro odesílatele dáte část seedu. Banka vám tuto informaci musí uchovávat a ikdyž vám shoří všechny doklady, přístup k účtu si časem nějak obnovíte a k historii se dostanete. Druhou půlku seedu pošlete nějaké jiné sbírce. Ale neřeší to potíž s úmrtím, protože není zaručeno, že se k historii účtu dostane notář. Takže můžete poslat (nebo při větší důvěře přímo předat) seed někomu z rodiny, případně je podělit po částech. Ideální je doplnit k tomu informaci, za kým mají zajít aby jim s tím pomohl. A nezapomeňte, že na pořadí záleží, tak si tam napište, která část je ta první, druhá, třetí, ... dvanáctá.

Proč je to tak složité?

Protože teď jste bankou vy - a to je i celý smysl bitcoinu. Kdo by se měl nejlépe umět postarat o své peníze? Přeci jejich vlastník. Ale to přináší určitá rizika spjatá s naší existencí. Napište mi případně další nápady.

Jak je to s cenou?

Cenu určuje trh a někdy ji ovlivňují politická prohlášení, ale to nemívá dlouhého trvání. Ačkoliv na internetu najdete spoustu grafů, nakonec jsem skončil u jediného a snadno vysvětlitelného Long Term Power Law. Graf je trochu záludný v tom, že nemá lineární osy, tzn. poněkud se zrychlují, koukněte na ně a pochopíte. A pak jsou tam 3 čáry, které říkají, jak se vyvíjely maxima, střed a minima. Když je kurz (ta klikatice) pod zelenou čarou, je vhodný čas nakoupit a čím více od ní klesá, tím je ta chvíle lepší. Cena by se ale už neměla dostat pod červenou čáru, spíš se k ní jen přiblížit. A pro prodej platí přesný opak, ale tam je to ještě víc dramatičtější. Z tohoto grafu lze také odhadnout, že bitcoin bude mít hodnotu $1.000.000 nejdříve v roce 2027 (fialová čára značící maxima protíná v roce 2027 hranici milionu dolarů), ale nebude to později než v roce 2037 (červená čára značící minimum protíná v roce 2037 hranici milionu dolarů). Vlevo si pak můžete proklikat hromadu dalších grafů.

Je opravdu bitcoin veřejný?

Aby fungoval, tak musí být. Všechny transakce jsou evidované a veřejné. Až budete mít svoji peněženku, můžete zadat vaši adresu do vyhledávače blockchainu. A pokud se chcete podívat jak takový blok vzniká, pak v mempoolu jsou uchovávány jednotlivé transakce 7 dnů a čekají na zařazení do bloku. Těžaři si blok skládají, tak aby na něm co nejvíce vydělali, vybírají si transakce, kde je nejlepší poměr mezi jejich velikostí (počet bitů, nikoliv množství bitcoinů) a poplatkem za transakci, který získají. Pokud se transakce do týdne nedokáže zařadit je zrušena a prostředky přestanou být blokovány, můžete je tedy poslat znovu s vyším poplatkem. Výši poplatku vám peněženka odhadne na základě aktuálního zatížení sítě a vy si jen vybíráte, jak rychle (a tedy za kolik) chcete mít transakci potvrzenou. Pozor na to, že všechno jsou to jen odhady na základě předchozího chování bitcoinové sítě.

Jak se bitcoin těží?

Zjednodušeně hledáte jedno specifické zrnko písku na pláži. Ale těch hledačů je víc, kdo jej první najde, ten získá poplatky z transakcí a odměnu (nově vzniklé bitcoiny, které jsou připsány na jeho adresu peněženky). Celé je to postaveno tak, aby se průměrně takové zrnko našlo každých 10 minut. Když se hledání začne zrychlovat, tak mechanismy v bitcoinu zvětší pláž a nebo opačně, pokud by se síť zpomalovala.

Trošku technicky: těžař si poskládá vlastní blok a přidá si tam jednu svoji transakci - výplatu nových bitcoinů na svůj účet. V bloku mu zůstává ale trochu místa, kam si může zapsat cokoliv. Cílem je, aby hash (výsledek matematického algoritmu SHA256) měl určitý počet nul ze začátku. Množství nul určuje obtížnost nalezení - když se nachází moc často, přidáme nulu = zvýšíme obtížnost. Hash algoritmy jsou jednosměrné funkce, nelze tedy napřed stanovit výsledek a z toho vypočítat původní hodnotu. Takže jediné řešení je zkoušet měnit tu volitelnou část a vždy znovu spočítat výsledek. Kolikrát to stihne zařízení za vteřinu určuje jeho rychlost, dnes se dají koupit zařízení s 1 tera hashem za vteřinu (to je 1012, pro nematematiky: číslo s 12 nulami) jako třeba u braiins.com (česká firma) na takové to domácí žvýkání. Jde o tzv. bitcoinovou loterii, kdy se můžete pokusit o nalezení toho magického zrnka sami a pak vám bude připsána celá odměna, která je 3,125 BTC (v roce 2028 bude poloviční), s dnešním (28.3.2025) kurzem je to přes 6 miliónů korun každých 10 minut. Zní to růžově, tak ale ve skutečnosti s tímto zařízením máte lepší šanci (pravděpodobnost 1:5.961.319) jako získat jackpot v sazce (pravděpodobnost 1:6.991.908), ale každý den. Podle kalkulačky pravdepodobnosti si to můžete spočítat sami. Kdo si to pořídíte?


Žádné komentáře:

Okomentovat